Sunday, May 31, 2009







Part A --
1) 245% of $356.80
356.80 / 10 = 35.68 (10%)
35.68 / 2 = 17.84
























245% of $356.80 is $874.16

_____________________________________________

2)
68 3/4% of 730

730 / 100 = 7.3 (1%)
7.3 / 4 = 1.825 (1/4%)
1.825 x 3 = 5.475 (3/4%)

7.3 x 68 = 496.4 (68%)
496.4 + 5.475 = 501.875 (68 3/4%)

68 3/4% of 730 is 501.86 (rounded up to nearest hundredth)
__________________________________________________

3)
360% of $129.95

129.95 / 10 = 12.995 (10%)
12.995 x 36 = 467.82 (360%)

360% of $129.95 is $467.82
____________________________________________

Part B --

5) The 4900 seat hockey arenas was 63% full. How many people were at the game?

4900 / 10 = 490 (10%)
490 / 10 = 49 (1%)



















































2940 + 147 = 3087 (63%)


3087 people were at the hockey game.
_______________________________________________

3) Miguel bought a car for $4700. He made a down payment of 19 1/2%. How much was the down payment?
4700 / 100 = 47 (10%)
47 / 2 = 23.5 (1/2%)




























893 + 23.5 = $916.50


Miguel's down payment was $916.50
______________________________________________

1) The commission for the sale of a house was 6 3/4%. If the house sold for $345 000, how much was the commission. Show your thinking.

My Thinking :
345,000 =100%; I have to find commission (6 3/4%)
345,000 / 100 = 3450 (1%)
3450 / 4 = 862.5 (1/4%)
862.5 x 3 = 2587.5 (3/4%)
































20,700 + 2587.50 = 23,287.50


The commission was $23,287.50
________________________________________________

2 comments:

  1. linda 8-17 said...

    Hi Kevin, you did a great post! I like your banner and the pictures you used to explain your thinking. To make your post better, I think you could explain the steps you took for the word problems and why you took them, just so things are a bit clearer. Overall, good job!

    June 1, 2009 at 4:36 PM  

  2. linda 8-17 said...

    I'd also just like to point out that you didn't actually have to find 60% and 3% and add the values in your first word problem answer. You could've just used the regular method of finding 1% and multiplying that by whatever percent of the whole you're looking for.

    June 1, 2009 at 4:39 PM  

Post a Comment